ריפוי באמצעות ארס דבורים (B.V.T) בראי האיורוודה

מאת: גל רוטמן

מטפל בכיר באיורוודה ומטפל באפיתרפיה (ריפוי באמצעות מוצרי הכוורת)

הטיפול באמצעות ארס הדבורים, הנקרא B.V.T (Bee Venom Therapy) או אפיפונקטורה (Apipuncture), הינו הענף המרכזי בשיטת ריפוי רחבה יותר הנקראת אפיתרפיה (Apitherapy. Apis- דבורה)- ריפוי באמצעות תוצרי הדבורים והכוורת. על תוצרים אלה נמנים, מלבד הארס, גם אבקת הפרחים (פולן), פרופוליס, מזון מלכות, שעוות דבורים וכמובן הדבש.

מאמר זה מיועד למטפלים באיורוודה לשם העשרת הידע והצגת שיטת טיפול אלטרנטיבית שיכולה לסייע במצבים רבים.

הדיקור בעזרת הארס מבוצע לרוב באמצעות עקיצה יזומה ע"י דבורים חיות. אך ניתן גם להזריק את הארס בצורה של תמיסה הנקראת APITOXIN המורכבת מארס מיובש ש"נחלב" מדבורים, מהול בתמיסה פיזיולוגית.
העקיצות מבוצעות לאחר תשאול מעמיק ובדיקת אלרגיה, שבה מוחדרת למטופל כמות זעירה של ארס. לאחר שנשללות התוויות הנגד ונקבע כי המטופל כשיר לטיפול, ניתן להתחיל בעקיצה אחת או שתיים בטיפול הראשון ולעלות את המינון בהדרגה בטיפולים הבאים. האפיתרפיסט קובע את מיקום ומינון העקיצות לפי פרמטרים שונים כגון חוסנו של המטופל ומבנה גופו, עוצמת ומיקום המחלה ועוד. לדוגמא- לבעיות מערכתיות כגון יתר לחץ דם נהוג לעקוץ בשרירים גדולים שבהם הרבה כלי דם גדולים ולכן יתפזר הארס במהרה לכלל מחזור הדם. לדלקות מפרקים ידרשו עקיצות מקומיות באזור המפרק הכואב/מודלק.

ישנם אפיתרפיסטים המשלבים עקיצות בנקודות הדיקור הסיניות לאורך המרידיאנים, ומתחשבים בטיפול בעיקרון היין והיאנג. תחילה עוקצים באזורי יאנג- שהם יותר חיצוניים ופחות רגישים. מספר העקיצות בטיפול אחד נע מעקיצות בודדות ועד 30 עקיצות לטיפול- אצל חולים במחלות כרוניות קשות ובשלבים מתקדמים של הטיפול ולאחר שהמטופל פיתח עמידות מסוימת לארס. המטפל באפיתרפיה מצויד תמיד במזרק אפיפן וכדורי אנטי-היסטמין על-מנת לתת מענה במקרה של תופעות אלרגיות במידה ויתפתחו, וכן במד לחץ דם. הטיפול מופסק או מעוכב במקרים של עלייה או ירידה חדה בלחץ הדם של המטופל.

קצת הסטוריה
דבר ידוע הוא, כי מגדלי דבורים הם מן האוכלוסיות הבריאות ומאריכות הימים ביותר ורבים מייחסים עובדה זו להיותם חשופים באופן קבוע לעקיצות.
זה אלפי שנים שמכיר האדם בערכם המרפא של מוצרי הכוורת. בפפירוסים של הלוח המצרי העתיק (3500 לפנה"ס) מתוארות רבות מהתכונות הרפואיות של הדבש והדונג. המצרים השתמשו בדבש במקרים של מחלות כבד וכיס המרה, לריפוי פצעים ומחלות עיניים וכנוגד-רעלים במקרי הרעלה מצמחים או בעלי חיים. הדבורים והדבש מוזכרים בתנ"ך מספר פעמים. בקוראן ישנה התייחסות ספציפית לארס הדבורים, שם הוא מתואר כ"נוזל שהוא תרופה לאדם". היפוקרטס, "אבי הרפואה" טיפל בבעיות מפרקים וקרא לארס הדבורה "Arcanum" – תרופה מוזרה מאוד. וגם קרוב יותר לימינו אנו, רופאים רבים מכל רחבי תבל דיווחו על הצלחות רבות בריפוי באמצעות הארס, הידוע מביניהם, מי שנחשב ל"אבי האפיתרפיה" הוא Dr. Philip Terc (1844-1917), רופא אוסטרי, שהיה הראשון שטיפל באופן שיטתי באמצעות הארס. במשך 25 שנים טיפל וריפא חולים ללא כל סיבוכים או תופעות לוואי.

ענף האפיתרפיה קיים בישראל למעלה מעשרים שנה, אך עדיין אינו מוכר לקהל הרחב. חלוץ האפיתרפיה בישראל היה מר משה אלמליח ז"ל. הוא טיפל בחולים במחלות כגון טרשת נפוצה, ניוון שרירים, קוליטיס, קרוהן ודלקות מפרקים והביא לארץ את הידע לגבי הפרופוליס ושאר תוצרי הדבורים.
בסין, טיפול בארס משולב כצורה נוספת של אקופונקטורה (דיקור), ומיושם בהצלחה גם בבתי חולים. שימוש נרחב באפיתרפיה נעשה גם ביפן, בקוריאה, באיראן וכן במדינות מזרח אירופה- ברוסיה, ברומניה, בבולגריה- שבהן נחקר הארס רבות. אפיתרפיסטים המטפלים בארס הדבורים בדרך המסורתית- ע"י עקיצת דבורה, אפשר למצוא כנראה בכל מדינה בעולם. לא אשכח כיצד באחד ממסעותי לאתיופיה ישבתי בכיכר השוק ליד איש זקן. אותו אדם תפס באצבעותיו דבורים שבדיוק שתו מים משלולית שהיתה לרגלנו והצמיד אותם לרגליו כדי
שיעקצו אותו.

זוית מערבית

תכונות הארס

– Anti inflammatory- אנטי-דלקתי לכל מערכות הגוף. ביחוד אנטי-דלקות מפרקים
– Immuno activating- ממריץ ומשפעל את מע' החיסון
– Analgesic- מאלחש ומרגיע כאבים
– Anti tumoral אנטי סרטני
– Fibrinolitic- אנטי פיברוטי
– Antiaggragative of blood platelets- מונע קרישה, מדכא הצמדות טסיות.
– Anti arrhythmic- מאזן קצב לב
– Cardio tonic- מחזק את הלב
– מגרה ומפעיל את מערכת העצבים
– משפעל את המערכת האנדוקרינית- הפעלת מנגנון היפופיזה- יותרת הכליה והפרשת הורמונים מבלוטות שונות בגוף.
– Anti viral- אנטי-ויראלי, מדכא ומרדים וירוסים
– Antibiotic- אנטיביוטי, משמיד חיידקים (בקטריות) ופטריות
– Hypotensive- מרחיב את כלי הדם (Vasodilator) ומוריד את לחץ הדם
– Vasomotor- מרכך כלי דם ונימים (משפר אלסטיות)
– Radioprotecting- אנטי קרינה (בעיקר
גלי X, אלפא וביתא)

רכיבי הארס

בארס הדבורים ניתן למצוא כ-40 חומרים ביוכימיים פרט למים שהם 88 אחוז. ארס הדבורה מכיל פפטידים, חומצות אמינו, אנזימים, פוספוליפידים, סוכרים, תרכובות נדיפות ועוד. הבולטים, הנחקרים והפעילים ביותר מבחינה ביולוגית בין מרכיבי ארס הדבורה הם הפפטידים, מולקולות חלבוניות של חומצות אמינו המצויות בארס: מליטין (Melittin-40-50% מהארס היבש), אפמין (Apamin), אדולפין (Adolapin) ופפטיד 401 (המכונה גם פפטיד MCDP).
המליטין, שהוא המרכיב העיקרי בארס, הוא חומר אנטי דלקתי, החזק פי ארבעה מקורטיזון.
האפמין, המהווה 2-3% מהארס היבש מעורר את מע' העצבים ומסוגל לחדור את מחסום דם-מוח (BBB), ולהגיע למרכזי עצבים בעומק המערכת. גם הוא בעל השפעות אנטי-דלקתיות.
בנוסף מצויים בארס מוליכים עצביים כגון דופמין, נוראדרנלין, נוראפינפרין.

התוויות (אינדיקציות) עיקריות לטיפול בארס דבורים

שלד ושרירים
דלקת מפרקים שגרונית (A.R), דלקת מפרקים ניוונית (O.A), דלקת מפרקים מקשחת, דלקת מפרקים פסוריאטית, מרפק טניס, דלקת באישיאס (סיאטיקה)
לב וכלי דם
טרשת עורקים, יתר לחץ דם, עודף כולסטרול, מחלה בכלי דם פריפריים, הפרעה בקצב הלב
כאבים ומחלות עצביות
כאבי שרירים, פיברומיאלגיה, כאב גב, פרקינסון, כאב עצבי חד בגב תחתון.
מחלות אוטואימיוניות
טרשת נפוצה, מחלות מעיים דלקתיות, זאבת
מחלות עור כגון אקזמה, סרטן בבלוטות הלימפה, אלרגיות, אסטמה, דיכאון ושינויי מצב רוח, תת פעילות בלוטת התריס
ועוד….

ניתן לומר כי פעולתו המרפאת של ארס
הדבורה איננה מתבטאת בריפוי ישיר של הסימפטומים הבריאותיים, אלא בעקיפין באמצעות גירוי מערכות גוף אחרות שמטפלות בסימפטומים. זו דוגמה קלאסית לטיפול הוליסטי. מרכיבי הארס מגרים את המערכות בגוף להפריש הורמונים הגורמים לגוף לטפל בבעיה בצורה טבעית תוך כדי חיזוק מערכת החיסון.

זוית איורווודית

אחת משמונת ענפי האיורוודה היא תורת הרעלים- אגאדה טנטרה.
הכתבים האיורוודיים מסווגים את החומרים הרעילים לשתי קבוצות עיקריות- רעלים ממקור נייח (צמחים, מינרלים, מתכות) וממקור נייד (חיות, חרקים).
מפורטים הסימפומים השונים הנצפים אצל המטופל כתוצאה ממגע עם סוגים רבים של רעלנים ממקורות שונים וכן דרכי הטיפול.
צ'אראקה מציין כי כל חומר ביקום יכול לשמש כתרופה או רעל, והדבר תלוי במינון ובהתאמת החומר למטופל, למחלה

וכו'

"Even an acute poison can become an excellent drug if it is properly administered. (On the other hand ) even a drug, if not properly adminisrered, becomes an acute poison."

השימוש בחומרי מרפא רעילים נפוץ באיורוודה, למרות שבד"כ צמחים, מינרלים או מתכות בעלי רעילות עוברים תהליך מוקפד של טיהור לפני שיכולים לשמש כתרופות. דוגמאות לחומרים כאלה הם צמחים כגון דטורה, ואטסנבהה (aconitum ferox), מינרלים כגון גופרית (גנדהק) ומתכות כגון כספית, נחושת.

בהבה פראקש (אחד מהטקסטים החשובים באיורוודה- נכתב במאה ה-16) מונה את תכונותיהם (גונות) הכלליות של הרעלנים (visa dravia):

רוקשה, אושנה, טיקשנה, סוקשמה, אשו, ויאואי, ויקאשי, וישאדה, לגהו-פאקי

"Ruksa (dryness, viscidity) usna (hot potency) tiksna (penetrating) suksma (capacity to enter into minute pores, channels), asu (quick acting) vyavayi (spreading to all parts of the body first and then undergoing digestion), vikasi (causing dilatation of pores/channels and loosening of the joints), visada (non-sticky/ non unctous) and lghu paki (undergoing digestion very slightly or not at all) These are the ten qualities/propertics of visa (poison)"
וכן את השפעתם (קרמה) :
"Poison by its propertv of dryness aggravates vata, by property of heat (hot potency) it aggravates pitta and rakta; by penetrating action produces delusion of the mind and loosening of the vital points; by the property of subtlity and quick action it enters to the body parts and causes abnormalities in them; by its property of spreading all over the body first, it destroys the constitution (physical and Psychological features); by the property of causing dilatation it makes for decrease of dosas, dhatus ancd malas; by its non-sticking, non-unctous property it acts very powerfully and becomes difficult to treat; by its poor digest ability, very difficult to undergo digestion; and by all these it increases the miserv (troubles) for long periods of time."

כמו- כן הוא מציין את הסימפטומים של עקיצת דבורה :

"When bitten by honey bee, an eruption develops at the site which exudes fluid and is black in colour, accompanied with burning sensation, fainting and fever; among them, bite by name sthagika bees, takes away life.".

מידע איורוודי על ארס הדבורה- ראסה פאנצ'אק:
ראסה- טיקטה
ויריה- אושנה
גונה- טיקשנה, סוקשמה, סארה, ויאואי, ויקאשי
ויפאק- קאטו
פרבהב- אמה ואטה הארה

השפעה על היסודות (מההבהוטא):

עקיצת הדבורה מגבירה בעיקר את יסוד
האש, אך בגלל תכונה של יבוש גם את יסוד האויר. עקב הרחבתם של כלי דם וסימפונות הנשימה ניתן לומר שהיא מגבירה את יסוד המרחב/חלל (אקאש). "שוברת" את האדמה ו"מייבשת" או"מאדה" את המים.

השפעה על הדושות
:
פיטה- את העובדה שעקיצת הדבורה
מעוררת את הדושה פיטה ניתן להסיק בקלות מתגובת אברי הגוף- הדם, העור, העיניים, מע' העיכול, קצב הלב- כולם "מושבים" של פיטה ובכולם ניתן לצפות באיזשהי פעילות כתוצאה מהעקיצה: זרימת דם מואצת, אדמומיות בעור, נוזליות, ברק או לחות בעיניים (במקרים מסוימים הדבר יעיד על כך שהמטופל קיבל מספיק עקיצות ויש להפסיק את הטיפול בשלב זה), עיכול מואץ או שלשול, הגברה של קצב הלב (מיד לאחר העקיצה). בגלל הדומיננטיות של יסוד האש, הארס הוא בעל תכונת דיפאן-פצ'אן, כלומר מחזק את אש העיכול ושורף רעלים. לכן רבים מהמטופלים בארס מדווחים על תיאבון ורעב חזק בימים שלאחר הטיפול. טיפוסי פיטה יהיו על פי רוב יותר רגישים לעקיצות ולכן יש להתקדם איתם בטיפול יותר בזהירות. במצבי פיטה מסוימים כגון דימום, סחרחורת, עילפון הטיפול בארס אסור. כמו כן, במהלך הטיפול יש לנקוט תזונה ואורח חיים נוגדי פיטה כגון- המנעות מאלכוהול, מזון חריף, עודף פעילות גופנית ומינית וכו' וזאת על מנת למתן את
האפקט החזק של הטיפול
.
ואטה- הטיפול בארס אפקטיבי מאוד למצבי ואטה (ואטה ויאדהי), בעיקר כאשר הואטה חסומה או מעורבת עם אמה או קאפה. הארס פותח ערוצים (סרוטו סודהי) ומאפשר את זרימת הואטה, ובצורה זו מביא להסדרתה. מחלות ואטה (ואטה ויאדהי) כגון ראומטיזם ארטריטי (אמה ואטה), אוסטאוארטריטיס (סנדהיגאטה ואטה), פרקינסון (קמפה ואטה), סיאטיקה (גרדראסי) ועוד מטופלות בהצלחה רבה באמצעות הארס. הארס מייבש ועלול לכן להחריף את הואטה, ולכן המטופל מתבקש במהלך הטיפול לשתות הרבה מים ולהמנע מפעילות גופנית ביום הטיפול. במצבי שחיקה חריפים וואטה גבוהה מאוד וכן בקשישים וחלשים הטיפול בארס אסור.
קאפה- הארס מסיר קאפה עודפת וכן אמה. ובעל תכונה חזקה של פצ'אן (שריפת רעלים). לכן כל כך מועיל לאמה-ואטה, עודף משקל, כולסטרול וחסימות הנובעות מהצטברות של קאפה או אמה. בגלל היותו לקהנה (מגרד, מסיר) הוא טוב כנגד גידולים.

השפעה על הדהטוס (רקמות):
ראסה + ראקטה- שפעול המערכת האנדוקרינית ולכן טוב למצבים כגון היפותירואידיזם. באופן כללי מרחיב את כלי הדם ומאיץ את זרימת הדם לאברים השונים. האדם מרגיש יותר חום ורכות, פחות נוקשות וקור. מטהר דם מוירוסים ופרזיטים. במקרים רבים מקל על לחץ דם גבוה
.
מאמסה- אספקת דם מואצת לשרירים ופחות נוקשות מקלים על כאבי שרירים ותפיסות. הארס מרפה שרירים חלקים.
מדה- שורף שומן עודף

אסטהי+ מג'ה- בגלל סוקשמה גונה חודר עמוק ומשפיע על אסטהי ומג'ה. מחייה ומניע את מע' העצבים ולכן מועיל לטרשת נפוצה ומחלות עצביות כגון פרקינסון.

לסיכום- הטיפול בארס דבורים דומה
לטיפול באש (אגני קרמה). וכמו אש- הוא בעל פוטנציאל מאוד עוצמתי לריפוי, אך יש להזה ר בשימוש בו. ביחוד כאשר מדובר במחלות כרוניות עיקשות הדורשות טיפול עוצמתי, בהחלט כדאי לשקול לנסות טיפול זה.

כתב גל רוטמן, מטפל בכיר באיורוודה ומטפל
באפיתרפיה (ריפוי באמצעות מוצרי הכוורת)

מקורות למאמר:
– דר' פבלינה פוצ'ינקובה- אפיתרפיה- ריפוי במוצרי כוורת, הוצאת בריאוטבע
– אורית קדר- מחלימים בעזרת דבורים, הוצאת פוקוס, 2012
– אלון גמליאלי, סגולותיו הרפואיות של ארס הדבורים, "הארץ"
– פרופ' אבשלום מזרחי- מהדבש ועד העוקץ, הוצאת פוקוס, 2009
– Sharma Prof. P.R. (trans.). Caraka Samhita, vol 1-2, Chauwkhamba Orientalia: India, Varanasi, 2008
– Murthy Prof. K.R. Srikantha (trans.), Bhavaprakasa of bhavamisra, krisnadas academy,Varanasi

9 מחשבות על “ריפוי באמצעות ארס דבורים (B.V.T) בראי האיורוודה”

 1. מירב נבון

  בס"ד

  שלום רב,
  לפני כארבעה חודשים אובחן אצלי סרטן השד. הסרטן מגיב להורמונים- אסטרוגן ולכן אני מטופלת בכדורים: Tamoxifen
  קראתי על טיפול באמצעות ארס דבורים ועל היעילות שלו במקרי סרטן השד. השאלה שלי האם הוא לא ינטרל את הכדורים שאני לוקחת?

 2. יוני הנגבי

  שלום רב,
  קראתי בשקידה את הנכתב ושמח על כך.
  את אבשלום ופועלו הכרתי לאורך שנים, וממקור ראשון וממשיך דרכו, בצוואתו לפני חוליו נתבקשתי לתעד ולהעביר ידע כול האפשר, ושמח על כך שיש כאלה הממשיכים ולו במעט בתחום הארס..

  תחום האפיתרפיה רחב מאוד, והשימוש בדבורים לשימושים שונים רחוק מהנגלה לעין.
  בהצלחה

 3. סיגלית

  מבקשת להתייעץ בעניין עקיצות בארס הדבורה למתן ריפוי המחלה. 0525306886

  1. גל רוטמן

   שלום סיגלית, תודה על פנייתך
   אני כרגע לא בארץ לתקופה בלתי מוגבלת, מוזמנת ליצור קשר עם אורית קדר, מטפלת באפיתרפיה. beelive.co.il
   בברכה, גל רוטמן

 4. יואב טרילסינסקי

  אני מעוניין בטיפול אפיתרפיה, נא ליצור איתי קשר 0506903770

 5. גל רוטמן

  שלום יואב, תודה על פנייתך
  אני כרגע לא בארץ לתקופה בלתי מוגבלת, מוזמן לפנות לאורית קדר, מטפלת באפיתרפיה
  beelive.co.il
  בברכה,
  גל רוטמן

 6. ני מעוניינת ליצור קשר ולקבוע עם מטפל באפיתרפיה,עם מי ניתן לדבר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן